Sportovní výfuky

Mezi tunery i obyčejnými majiteli aut, kteří chtějí svého plechového miláčka alespoň trochu odlišit, zkrášlit a zviditelnit, jsou jedním z nejoblíbenějších příslušenství sportovní výfuky. Důvodů je hned několik:

Dostupnost

Sportovní výfuky jsou podstatně levnější záležitostí než razantnější úpravy vzhledu nebo výkonu automobilu.

Design, velký výběr

Výfuk, ačkoliv jeho viditelná část tvoří jen nepatrný zlomek povrchu automobilu, je dosti obdivovaným a očima vyhledávaným kusem „příslušenství“. Design je proto i tady velmi důležitý a nevzhledná rezavá roura ihned vypoví o tom, jak má majitel své auto rád. V oblasti designu jsou výfuky (jejich koncovky) velmi rozmanité a proto si každý ke svému autu může vybírat z desítek typů- spokojen bude i ten, kdo chce prostě jen střídmou nerezovou koncovku i ten, kdo chce mít na svém autě či motorce bestiální potrubí, které na sebe strhává pozornost už z dálky.

Zvuk a výkon

Laděné sportovní výfuky samozřejmě lákají i na svůj zvuk, který se stejně jako design velmi liší typ od typu. Opět můžete mít ukřičenou bestii, která v noci probudí půlku města, i téměř „tovární“ zvuk, který nebude v ničem vyčnívat. Samozřejmě je nutné si uvědomit, že ne každý výfuk zní zrovna hezky, ale to je spíše otázka vkusu, ačkoliv zde bych spíše doporučoval se pečlivě zamyslet a zvážit, zda méně není někdy více.

Poslední kapitolou je výkon motoru, který můžete s dobrým výfukem podstatně zvýšit. Jak to? Zaprvé, sportovní výfuky jsou schopny snižovat protitlak výfukových plynů, který brzdí práci motoru. A zadruhé, sportovní výfuky mohou minimalizovat teplo, které zůstane v okolí motoru a v motoru- teplo místo toho zůstane ve výfukových plynech. Tím dostáváme zvýšení výkonu motoru, snížení opotřebení částí citlivějších na vysoké teploty, i vedlejší zvýšení výkonu motoru díky snížení protitlaku výfukových plynů, neboť ty se při vyšší teplotě pohybují rychleji ven z auta.

Leave a Reply